Wzmocnienie transportu publicznego w oparciu o ITS

Transport publiczny może stać się szybszy, bardziej wydajny i bardziej przyjazny dla pasażerów poprzez zwiększenie wykorzystania innowacyjnych systemów telematycznych w transporcie do zarządzania ruchem i wsparcia podróżnych.

W dziedzinie telematyki transportu miasta CIVITAS pracowały nad ITS w zakresie monitorowania ruchu, zarządzania nim i jego egzekwowania; nad informacjami dla użytkowników dróg w czasie rzeczywistym; oraz nad ulepszeniem transportu publicznego w oparciu o ITS. Ten punkt ciężkości skupia się na ostatnim z nich.

Usprawnienia ITS w transporcie publicznym obejmują systemy zarządzania flotą oparte na technologiach automatycznej lokalizacji pojazdów, które mogą być wykorzystywane do poprawy usług, optymalizacji tras i harmonogramów oraz wprowadzania informacji w czasie rzeczywistym do różnych kanałów informacji dla pasażerów. Ten podtemat obejmuje również inteligentne sygnalizatory świetlne i systemy priorytetów dla autobusów i tramwajów.

Dzięki wdrożeniu takich środków transport publiczny staje się wygodniejszy, bardziej komfortowy, dostępny i zrozumiały dla wszystkich. Liczba pasażerów korzystających z transportu publicznego powinna wzrosnąć, a osoby znajdujące się w niekorzystnej sytuacji mogą poczuć się mniej wykluczone ze społeczeństwa.

Z tych powodów w latach 2002-2012 w ramach inicjatywy CIVITAS zrealizowano 51 innowacyjnych działań w zakresie ITS w transporcie publicznym w 30 miastach. Zapoznaj się z wyróżnikiem CIVITAS, aby dowiedzieć się o niektórych z najbardziej udanych i przykuwających uwagę spośród nich, które zainspirują inne miasta europejskie.