W jaki sposób technika usprawnia transport publiczny

Zgadnij, że to najbardziej zatłoczone miasto na świecie? Mexico City. Ma wskaźnik zatorów komunikacyjnych na poziomie 66%, mówi indeks TomTom, który mierzy zatory komunikacyjne na całym świecie. Poniżej znajduje się tabela pięciu najbardziej zatłoczonych miast na świecie. Na szczęście istnieją alternatywy pozwalające na obejście frustracji związanej z zatorami, począwszy od korzystania z transportu publicznego. W tym artykule przyjrzymy się sposobom, w jaki technika usprawnia transport publiczny.

W miarę wzrostu urbanizacji (ONZ sugeruje, że w ciągu czterech dekad wzrośnie ona do 70%), obszary gęsto zaludnione będą musiały stawić czoła problemom związanym z transportem, stwierdza Engineering.com. Przewiduje się, że do 2035 roku liczba pojazdów na drogach na całym świecie potroi się. Jednak transport publiczny, w tym pieszy i rowerowy, może poprawić jakość powietrza i zmniejszyć emisję CO2, a także zaoszczędzić gospodarstwom domowym średnio 6 251 dolarów rocznie.

System transportu publicznego, napędzany przez różne technologie, znajduje się na skraju technologicznej rewolucji. Technologie te obejmują przepływ informacji w czasie rzeczywistym pomiędzy osobami dojeżdżającymi do pracy i dostawcami usług transportowych, sztuczną inteligencję (AI) oraz inteligentne algorytmy, które umożliwiają szybkie przetwarzanie tych informacji. Oto kilka konkretnych sposobów, w jaki technologia usprawnia transport publiczny.

Wiele osób jest sfrustrowanych, ponieważ nie wiedzą, kiedy ich środek transportu publicznego dotrze na ich przystanek. Technologia Internet przedmiotów (Internet przedmiotów) pozwoli dostawcom na łatwe śledzenie lokalizacji ich pojazdów poprzez instalację systemów GPS w pojazdach podłączonych do Internetu. Te dane internetowe mogą być łatwo przekazywane do urządzeń pasażerskich.

Papierowy bilet skutecznie zniknął w wielu krajach. Aplikacje zawierające bilety elektroniczne mogą być bardzo elastyczne, pozwalając nawet jednej osobie na wysłanie niewykorzystanego biletu do znajomego.

Informacje o ruchu drogowym i pasażerach w czasie rzeczywistym mogą być przekazywane za pośrednictwem inteligentnych systemów transportowych, które następnie automatycznie dostosowują czas sygnalizacji świetlnej. Może to znacznie zwiększyć przepustowość i prędkość systemów transportowych.

Wyobraź sobie, że gdybyś nie musiał planować swojej podróży po trasach autobusowych lub kolejowych, zamiast tego mógłbyś wezwać autobus, aby cię odebrał. To nie jest tylko fikcyjne marzenie, Singapur wprowadza w tym roku usługę autobusową na żądanie. Za pomocą smartfona, osoba dojeżdżająca do pracy wskaże, gdzie chce zostać odebrana i odstawiona w wyznaczonych miejscach. Operatorzy autobusowi będą zbierać te żądania za pomocą algorytmów, aby określić liczbę autobusów, które mają zostać wdrożone i trasy, którymi mają jechać. Puste trasy będą omijane, a osoby dojeżdżające do pracy mogą spodziewać się znacznie krótszych czasów oczekiwania.

Aplikacje transportowe typu open source zapewniają wizualne ekrany łączące różne rodzaje transportu – np. systemy rowerów publicznych lub tramwaje. Przykładem takiej aplikacji jest Transportr, który ułatwia ludziom na całym świecie korzystanie z transportu publicznego.

Wiele z wyżej wymienionych sposobów polega na przetwarzaniu dużych ilości danych w celu opracowania odpowiednich algorytmów. Tak naprawdę jest to dzieło Data Scientists. Zasadniczo, Data Scientist analizuje dane w celu uzyskania użytecznych informacji na temat wszystkiego, od rozwoju produktu, poprzez zatrzymywanie klientów, aż po nowe możliwości biznesowe. Przewiduje się, że w 2018 r. popyt na talenty w dziedzinie Data Science w USA będzie o 50-60% większy niż podaż. Przekłada się to na niedobór od 140 000 do 190 000 osób, a także 1,5 miliona menedżerów i analityków, stanów Medium.