Przewodnik po niemieckich możliwościach przedszkola i świetlicach

Jeśli wychowujesz dziecko jako emigrant w Niemczech, będziesz chciał dowiedzieć się o możliwościach niemieckiej przedszkoli lub opieki dziennej. Począwszy od zorganizowanych grup przedszkolnych po mniejsze, prowadzone prywatnie usługi opieki nad dziećmi.

W Niemczech każde dziecko ma prawo uczęszczać do przedszkola w wieku od trzech do sześciu lat. Edukacja obowiązkowa rozpoczyna się w wieku sześciu lat.

Niektóre przedszkola przyjmują również dzieci poniżej trzeciego roku życia w grupach małych dzieci. Są one prowadzone przez władze lokalne, organizacje religijne (zazwyczaj kościoły protestanckie lub katolickie) lub przez prywatne stowarzyszenia.

Niniejszy przewodnik przygotowany przez International School on the Rhine obejmuje następujące tematy:

Opieka nad dziećmi w Niemczech

Od 2013 roku każde dziecko w Niemczech ma ustawowe prawo do opieki nad dzieckiem. Do przedszkola uczęszcza 790.000 dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Od sierpnia 2018 r. władze regionalne Berlina rozpoczęły stopniowe wycofywanie opłat za miejskie ośrodki opieki nad dziećmi, w tym opłat za dzieci poniżej 1 roku życia. Jednak rodzice z dziećmi w wieku od jednego do sześciu lat nadal muszą płacić za jedzenie w przedszkolach.

Koszty opieki nad dziećmi w innych regionach są różne.

Równość w dostępie do niemieckiej opieki dziennej jest w ostatnich latach tematem kontrowersyjnym. W raporcie OECD stwierdzono, że tylko 13% dzieci poniżej trzeciego roku życia o pochodzeniu imigracyjnym uczęszcza do przedszkola w Niemczech Zachodnich.

Dzieci w Niemczech mają obowiązek spędzenia co najmniej dziewięciu lat na nauce. Rozpoczyna się to w wieku sześciu lat. W latach 2018/19 około 725.000 dzieci rozpoczęło naukę w szkole.

Więcej informacji na temat niemieckiego systemu szkolnictwa można znaleźć w naszym przewodniku po edukacji w Niemczech.

Rodzaje niemieckiej opieki dziennej i przedszkoli

Co to jest kinderkrippe?

Kinderkrippe to żłobek dla bardzo małych dzieci, zwykle w wieku od jednego do trzech lat.

Krecze są zwykle prowadzone prywatnie. Dlatego zazwyczaj trzeba zapłacić, aby z nich skorzystać. W zależności od miejsca zamieszkania, może być kilka usług świadczonych przez lokalne władze i kościoły.

Celem kinderkrippe jest przyzwyczajenie dziecka od najmłodszych lat do kontaktów towarzyskich z innymi dziećmi.

Ponieważ dzieci są tak małe, grupy są zazwyczaj dość małe, aby zapewnić każdemu dziecku odpowiednią opiekę.

Państwowy Urząd do Spraw Młodzieży (Landesjugendämter) kraju związkowego sprawuje nadzór nad zapewnieniem niemieckiego przedszkola.

Co dzieci robią w kinderkrippe?

Krecze zachęcają dzieci do zabawy pod nadzorem. Głównym celem jest tu socjalizacja; dzieci uczą się dogadywać z innymi i rozwijać umiejętności komunikacyjne.

Często będzie czas na grę na świeżym powietrzu, śpiewanie piosenek, czytanie książek z obrazkami i być może naukę gry na prostych instrumentach muzycznych.

Personel może podzielić grupę dzieci w zależności od stopnia ich rozwoju. Na przykład, mogą mieć grupy dla dzieci raczkujących i tych, które potrafią chodzić.

Godziny są dość elastyczne. Wielu rodziców może dopasować godziny, które ich dziecko spędza w kreskówce wokół dnia pracy. Pełen dzień w kreskówce trwa zazwyczaj siedem godzin.

Jeśli planujesz spędzić kilka godzin w żłobku, sprawdź, czy jedzenie jest zapewnione. Niektóre z nich mogą dostarczać przekąski, ale wiele z nich nie.

Znalezienie i wybór przedszkola w Niemczech

Przez wiele lat wskaźnik urodzeń w Niemczech spadał do niepokojąco niskiego poziomu. Winę za to ponosi brak dotowanych usług opieki nad dziećmi w tym kraju.

Ale teraz obowiązuje zasada, że każde dziecko ma prawo do niemieckiej przedszkolnej opieki dziennej od pierwszych urodzin. Jednak znalezienie miejsca dla dziecka może być nadal trudne.

Badania nad tym, jak radziły sobie małe dzieci, gdy ich rodzice nie pochodzili z Niemiec, wykazały, że rodzicom migrującym trudniej jest znaleźć opiekę dzienną dla swoich dzieci.

Aby poszukać lokalnych usług opieki dziennej, sprawdź w lokalnym urzędzie ds. młodzieży (Jugendamt). Poproś przyjaciół, sąsiadów i kolegów o rekomendacje.

Przy wyborze miejsca zastosowania należy wziąć pod uwagę lokalizację żłobka, stosunek liczby dzieci do liczby opiekunów, to, czy któryś z pracowników mówi po angielsku, jakie są godziny otwarcia, czy dostępne jest jedzenie i czy obiekt posiada własną przestrzeń zewnętrzną.

Jak zapisać się na kinderkrippe

Ze względu na duży popyt, może się okazać, że trzeba będzie zapisać imię dziecka na kilka miesięcy przed tym, jak będzie ono na tyle dorosłe, aby rzeczywiście mogło się pojawić.

Wielu rodziców zapisze się do kilku żłobków na wypadek, gdyby nie mogli wejść.W rzeczywistości, nie jest niespotykane, aby niektórzy rodzice zapisywali swoje dzieci do przedszkola przed ich narodzinami.

Musisz umówić się na spotkanie z administratorem żłobka, aby zarejestrować swoje i twoje dziecko.

Musisz dostarczyć dokumenty w celu zweryfikowania swojej tożsamości i adresu. Weź swój paszport lub prawo jazdy, dokumenty potwierdzające Twoje imię i nazwisko oraz adres. Może być również potrzebny akt urodzenia dziecka.

Koszty przedpłaty w Niemczech

Koszty usług żłobkowych mogą się bardzo różnić – nie ma tak naprawdę typowej ceny. Zależy ona od obszaru i tego, czy żłobek jest publiczny czy prywatny.

W niektórych przypadkach opłaty zmieniają się w zależności od tego, ile zarabiasz. Niektóre usługi zapewniają rodzicom zniżki od niskich zarobków.

Co to jest kita?

Termin „kita” jest skrótem od „kindertagesstätte”. Jest to niemiecka przedszkolna opieka dzienna dla dzieci w wieku od 3 do 5/6 lat. W zależności od daty urodzenia, dzieci w wieku sześciu lat przechodzą do pełnoetatowej edukacji w szkole podstawowej.

Sesje są nadzorowane przez wykwalifikowanych Erzieher/innen (pedagogów). Stosunek liczby dzieci do liczby edukatorów powinien być stosunkowo niski. Gwarantuje to, że każde dziecko otrzyma wysoki poziom uwagi i opieki.

Państwowy Urząd ds. młodzieży (Landesjugendämter) kraju związkowego sprawuje nadzór nad zapewnieniem niemieckiej opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym.

Co dzieci robią w kita?

Kici mają zazwyczaj dłuższe dni niż przedszkole. Zazwyczaj są otwarte od około 7:00 do 17:00 lub później. Rodzice zazwyczaj mogą negocjować z Kitą, w jakich godzinach chce, by ich dziecko uczęszczało do przedszkola. Dzieci otrzymują od siedmiu do dziewięciu godzin bezpłatnej opieki w kita.

Wiele kotów ma początkowy okres zwany eingewÃśhnung. Jest to okres, w którym dzieci chętnie spędzają czas w przedszkolu. Może to oznaczać, że na początku spędzają one tylko 15 minut poza rodzicami.

Jeśli Twoje dziecko spędzi kilka godzin w kita, sprawdź, czy masz zapewnione jedzenie lub czy będziesz musiała dać dziecku przekąski, które będzie miało przez cały dzień. Niektóre miejsca zapewnią dziecku jedzenie, inne nie.

Podobnie jak kinderkrippe, dzieci angażują się w zabawę edukacyjną, zwykle robiąc krok do przodu z bardziej zaawansowanymi grami. Jest też wprowadzenie do nauki o literach, cyfrach, wartościach, dobrym zachowaniu i ruchach poprzez gry lub taniec.

Personel nie ocenia formalnie dzieci na podstawie tego, czego się uczą. Personel jednak nadzoruje je i śledzi ich postępy.

Znalezienie i wybór kitów w Niemczech

Miejsca w kitlach są bardzo poszukiwane. Podobnie jak w przypadku kinderkrippe, rodzice rejestrują swoje dzieci na długo przed osiągnięciem przez nie wieku pozwalającego na uczęszczanie do nich; wiele obiektów posiada listy oczekujących.

To nie jest niespotykane, żeby być na 50. miejscu na liście oczekujących Kita. Miejsca zazwyczaj jednak poruszają się szybko, dzieci przechodzą przecież co roku do szkoły podstawowej.

W dużych miastach jest zazwyczaj więcej usług dwujęzycznych. Może tak nie być w mniejszych miastach lub na obszarach wiejskich.

Kita.de (w języku niemieckim) posiada również funkcję wyszukiwania, która pomoże Ci znaleźć lokalne usługi. Warto również poprosić znajomych i inne znane osoby o rekomendacje.

Przed zapisaniem się należy rozważyć, czy dana lokalizacja jest odpowiednia dla Ciebie, stosunek liczby dzieci do liczby opiekunów, czy któryś z pracowników mówi po angielsku, jakie są godziny otwarcia, czy dostępne jest jedzenie i czy jest jakieś miejsce na zewnątrz.

Jak zapisać się na kita

Najlepiej jak najszybciej zapisać imię dziecka na kita. Prawdopodobnie jest tam lista oczekujących.

Po znalezieniu kita, o który chcesz się ubiegać, możesz zwiedzić obiekt, zarejestrować swoje dane i podpisać umowę w celu potwierdzenia miejsca.

Musisz przedstawić dowód osobisty, potwierdzenie adresu zamieszkania i akt urodzenia dziecka.

Zazwyczaj to właśnie w tym momencie pracownicy przeprowadzają Cię przez to, co dzieje się, gdy Twoje dziecko zachoruje i kiedy jego wakacje są zamknięte.

Koszty kitów w Niemczech

Koszt zestawów jest różny. W niektórych stanach można ubiegać się o Kita Gutschein, co oznacza, że otrzymasz pieniądze. Ile zaoszczędzisz zależy od tego, ile zarobisz; osoby o niższych dochodach otrzymają więcej oszczędności.

Aby złożyć wniosek, musisz wypełnić formularz (Urząd do Spraw Młodzieży będzie posiadał informacje na ten temat).

Należy przedstawić dowód osobisty, potwierdzenie adresu zamieszkania, dowód zgody na siebie i swojego partnera (jeśli dotyczy) oraz akt urodzenia dziecka.

Mogą również istnieć dodatkowe koszty związane z wyżywieniem i ewentualnymi wycieczkami, na które zabiera się dzieci.

Dzieci mogą otrzymać więcej darmowych godzin w kita, jeśli oboje rodzice pracują w pełnym wymiarze godzin.

Przedszkole w Niemczech

Alternatywą dla kita, przedszkole jest również dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat.

Te niemieckie przedszkola są zazwyczaj prowadzone przez kościoły, władze lokalne, specjalnie założone stowarzyszenia i inne prywatne firmy.

W podobny sposób jak kita, przedszkola mają na celu edukację i socjalizację małych dzieci oraz przygotowanie ich do szkoły podstawowej.

Wykwalifikowani Erzieher/innen (pedagodzy) nadzorują sesje. Ponownie, powinien być stosunkowo niski stosunek dzieci do wychowawców.

Państwowy Urząd ds. Młodzieży (Landesjugendämter) nadzoruje niemiecką opiekę nad dziećmi w wieku przedszkolnym.

Co dzieci robią w przedszkolu?

W godzinach przedszkolnych zazwyczaj dzieci przyjeżdżają o 9 rano, a odjeżdżają w południe lub w południe po południu.

Nie ma formalnej edukacji, ale dzieci zazwyczaj angażują się w takie działania jak edukacyjne zabawy. Istnieją bardziej zaawansowane gry z wprowadzeniem do liter, cyfr, wartości i dobrego zachowania.

Dzieci nie otrzymują formalnej oceny tego, czego się uczą. Jednak personel śledzi ich postępy.

Niektóre przedszkola będą zaopatrywać dzieci w żywność, ale nie wszystkie. Być może trzeba będzie dodatkowo zapłacić za zaopatrzenie w jedzenie, albo zapewnić zapakowany lunch i przekąski.

Znalezienie i wybór przedszkola w Niemczech

Podobnie jak w przypadku krippesów i kitów, zabezpieczenie miejsca w przedszkolu, które jest dobrze zlokalizowane i ma dobrą wartość, może być trudne.

Usługi różnią się w zależności od miejsca, w którym się znajdujesz. Ogólnie rzecz biorąc, przedszkola dwujęzyczne są szczególnie trudne do znalezienia miejsca w przedszkolu. Jednak nawet jeśli nie dajesz sobie z tym rady, zazwyczaj jest co najmniej jeden pracownik mówiący po angielsku.

Przed zapisaniem się do przedszkola należy się zastanowić, czy lokalizacja przedszkola jest dla Państwa dogodna, jaki jest stosunek liczby dzieci do liczby opiekunów, czy któryś z pracowników mówi po angielsku, jakie są godziny otwarcia, czy zapewnione jest wyżywienie i czy jest jakieś miejsce na zewnątrz.

Jak zapisać się do przedszkola

Długie listy oczekujących są powszechne przy zapisywaniu dziecka do przedszkola. Większość osób rejestruje się kilka miesięcy wcześniej.

Zazwyczaj nie przeprowadza się rozmowy kwalifikacyjnej, ale wiele przedszkoli pozwala na odwiedziny przed zarejestrowaniem swoich danych.

Musisz przedstawić dowód tożsamości, potwierdzenie adresu zamieszkania, dowód zgody dla Ciebie i Twojego partnera (jeśli dotyczy) oraz akt urodzenia Twojego dziecka.

Koszty przedszkola w Niemczech

Ceny znacznie się różnią. Niektóre przedszkola są całkowicie bezpłatne, a niektóre kosztują setki euro rocznie.

Ile płacisz, zależy od tego, w jakiej okolicy mieszkasz, jakie są dostępne udogodnienia i często, ile zarabiasz. Osoby o niższych dochodach często mogą jednak płacić niższe opłaty.

Schulhort w Niemczech

Dla starszych dzieci w wieku powyżej sześciu lat, które są w szkole podstawowej, usługi schulhort zapewniają dodatkową opiekę po szkole.

Może to wypełnić lukę pomiędzy ukończeniem szkoły a tym, że rodzice mogą odebrać swoje dzieci po pracy. W zależności od tego, co jest dostępne, daje to dzieciom możliwość spróbowania nowych sportów i zajęć, które nie są dostępne w godzinach szkolnych.

Usługi te są zazwyczaj świadczone przez poszczególne szkoły. To, co jest oferowane, zależy od tego, jakie obiekty są dostępne i jakie jest zapotrzebowanie.

W niektórych przypadkach opieka pozaszkolna może być zapewniona przez nauczycieli. Czasami na sesje przychodzą pracownicy zewnętrznej organizacji.

Co dzieci robią w schulhort?

Godziny nauki w szkole podstawowej w Niemczech zazwyczaj trwają od 8:00 do 13:00 lub 14:00. Po tym czasie wiele szkół zapewnia asystenta nauczyciela, który opiekuje się dziećmi do godziny 16:00.Ta usługa i godziny różnią się jednak w zależności od szkoły.

Działania są różne, ale często obejmują grę w gry planszowe, naukę rzemiosła, grę na instrumentach, naukę karate lub grę w piłkę nożną.

W zależności od wykonywanych czynności, dzieci mogą być dzielone w zależności od wieku i zdolności.

Posiłki zazwyczaj nie są podawane, ale niektóre usługi typu schulhort mogą dostarczać przekąski. Zawsze należy to wcześniej sprawdzić, aby upewnić się, że dziecko nie jest głodne!

Ponieważ po zajęciach szkolnych są one dobrowolne, zazwyczaj nie są oceniane. Jednak w przypadku zajęć takich jak karate i nauka gry na instrumentach muzycznych mogą występować różne poziomy i oceny, z którymi dzieci mogą się rozwijać.

Znalezienie i wybór schulhort w Niemczech

Ponieważ usługi schulhort są związane ze szkołą, do której uczęszcza Twoje dziecko, zazwyczaj nie ma procesu poszukiwania i ubiegania się o nie.

Choć może to oznaczać, że proces ten jest dość łatwy, jeśli szkoła Twojego dziecka nie ma środków na zaspokojenie zapotrzebowania, może to postawić rodziców w trudnej sytuacji. W rezultacie, będą musieli rozważyć alternatywne rozwiązania, takie jak opieka nad dzieckiem.

Weź pod uwagę, ile kosztują zajęcia typu schulhort, jak długo dziecko jest pod opieką, czy jest zapewnione jakieś jedzenie, ile innych dzieci chodzi i co robi, gdy uczestniczy w nich.

Jak zapisać się na schulhort

Ponieważ usługi schulhort są oferowane przez szkołę Twojego dziecka, powinieneś zarejestrować swoje zainteresowanie w samej szkole.

Dostępność będzie zależała od tego, czy działania są nadsubskrybowane â jeśli są, może być lista oczekujących.

Koszty schulhort w Niemczech

Opłaty za schulhort różnią się w zależności od oferowanych usług, wymaganych udogodnień, czasu opieki nad dzieckiem i tego, czy posiłki są wliczone w cenę.

Niektóre szkoły mogą oferować obniżone opłaty dla rodziców o niższych dochodach, ale i tak będzie się to różnić w zależności od szkoły.

Międzynarodowa opieka dzienna i przedszkole w Niemczech

Podczas gdy międzynarodowa opieka dzienna może być nieco trudniejsza do znalezienia, istnieje kilka potencjalnych korzyści.

W miarę jak świat staje się coraz bardziej globalny, dobrym pomysłem jest jak najwcześniejsze narażanie dzieci na kontakt z ludźmi z różnych kultur.

Z licznych badań wynika, że dzieci dwujęzyczne często przewyższają te, które mówią tylko jednym językiem. Dotyczy to również zachowania koncentracji i wielozadaniowości.

Co dzieci robią w międzynarodowej opiece dziennej?

Dzieci zazwyczaj wykonują podobne czynności w międzynarodowej opiece dziennej jak w zwykłej opiece dziennej. Zwykle koncentruje się na poznawaniu innych kultur, religii i języków.

Młodsze dzieci na ogół uczą się o literach, cyfrach, wartościach i dobrym zachowaniu.

Znalezienie i wybór międzynarodowej opieki dziennej w Niemczech

W Niemczech istnieje duża konkurencja w zakresie wszystkich rodzajów usług opieki dziennej. Ponieważ międzynarodowe placówki opieki dziennej są rzadsze, uzyskanie miejsca może być jeszcze trudniejsze. Rodzice często umieszczają nazwiska swoich dzieci na listach oczekujących przez wiele miesięcy, a nawet lat.

Jeśli planujesz zapisać swoje dziecko do międzynarodowej szkoły, prawdopodobnie mają one międzynarodowe przedszkole dla młodszych, takie jak International School on the Rhine, gdzie dzieci uczą się w języku angielskim, ale mają też zajęcia z języka niemieckiego.

Twój lokalny urząd ds. młodzieży może poinformować Cię, jakie opcje opieki dziennej są dostępne w Twojej okolicy.

Jak zapisać się do międzynarodowej opieki dziennej

Podobnie jak w przypadku innych rodzajów opieki dziennej, należy skontaktować się z serwisem i zarejestrować swoje i dziecka.

Jeśli usługa jest nadsubskrybowana, Twoje dziecko może zostać wpisane na listę oczekujących. W związku z tym dziecko nie będzie mogło uczęszczać na zajęcia, dopóki nie będzie dostępne miejsce.

Koszty międzynarodowej opieki dziennej w Niemczech

Opłaty różnią się znacznie w zależności od tego, gdzie jesteś i czy istnieje duże zapotrzebowanie na międzynarodowe usługi opieki dziennej.

Rodzice otrzymujący niższe wynagrodzenie mogą być w stanie płacić niższe opłaty. Często jednak zależy to od uznania służby opieki dziennej.

Gdy Państwa dziecko będzie starsze, mogą być Państwo zainteresowani przeczytaniem naszego przewodnika po szkołach międzynarodowych w Niemczech.

Inne możliwości opieki nad dziećmi w Niemczech

Nianie i au pair zapewniają opiekę nad dziećmi we własnym domu.Oni albo odwiedzają twój dom, albo mieszkają w twoim domu.

Muszą one zostać zatwierdzone przez urząd do spraw młodzieży. Formalne kwalifikacje w zakresie opieki nad dziećmi nie są konieczne dla au pair i nianiek.

Niania lub au pair na ogół opiekuje się tylko swoimi dziećmi. W związku z tym ich usługi mogą być droższe.

Domowa opieka dzienna (Kindertagespflege)

Tego rodzaju placówki opieki nad dziećmi, znane również jako opiekunki do dzieci, opiekują się nimi we własnych domach. Generalnie, opiekują się trojgiem lub czwórką dzieci jednocześnie.

Nie wymagają one certyfikacji, ponieważ personel pracuje w kitlach i przedszkolach. Jednak urząd ds. młodzieży musi je zatwierdzić.

Nasz przewodnik udzieli Państwu więcej informacji o poszukiwaniu opieki nad dziećmi w Niemczech.

Przejście z niemieckiego przedszkola do dużej szkoły

Niemieckie świetlice i przedszkola przyzwyczajają dzieci do kontaktów towarzyskich z dziećmi w ich własnym wieku, z dala od rodziców, a także do zapoznania się z systemem przebywania w klasie.

Niektóre niemieckie przedszkola prowadzą nawet lekcje w szkołach podstawowych. W ten sposób dzieci zapoznają się z konkretnymi pomieszczeniami, z których będą korzystać po przeprowadzce do szkoły.

Edukacyjny i rozwojowy aspekt opieki dziennej daje również dzieciom przewagę. Niektóre z tematów poruszanych w szkole podstawowej będą miały już za sobą.