Muzea w Niemczech

Berlin muzeum

Berlin

Muzeum dziecięce MACHmita

Muzeum MACHmit w Berlinie oferuje dzieciom i dorosłym mnóstwo zabawy, ekscytujących doświadczeń i fascynujących odkryć. Jest tu mnóstwo przestrzeni wystawienniczej, w której można się bawić, wspinać, łączyć się z zajęciami praktycznymi, eksperymentować, wypróbowywać rzeczy i przyglądać się eksponatom. Stałymi atrakcjami są 7-metrowy labirynt wspinaczkowy, sala luster i warsztat drukarski (zwiedzający tworzą teksty i wykonują skład komputerowy na gorąco), laboratorium artystyczne (łączące mikroskopy, mikroorganizmy i sztukę), mydlarnia z lat 20. oraz plac zabaw z sensorycznymi doświadczeniami dla bardzo małych dzieci.

Muzeum oferuje również naukę języka angielskiego poprzez zabawę, warsztaty i zróżnicowany program towarzyszący.

Muzeum Sił Powietrznych Federalnych Sił Zbrojnych Niemieckich

Muzeum Sił Powietrznych Niemieckich Sił Zbrojnych mieści się w Gatowie na dawnym lotnisku wojskowym. Prezentuje ono wystawę niemieckiego lotnictwa wojskowego i sił powietrznych, od jej początków po dzień dzisiejszy. Pasy startowe, hangary i koszary na południu zbudowano w latach 1934/35 jako część elitarnego centrum szkoleniowego dla oficerów i oficerów sztabu generalnego. Na dawnym lotnisku w Gatowie, w hangarach i wokół wieży kontrolnej, w której obecnie mieści się muzeum, wystawione są liczne pojazdy wojskowe i systemy obrony powietrznej z czasów I wojny światowej. Szczególny nacisk położono na historię Zachodnioniemieckich Sił Zbrojnych i Wschodniej Niemieckiej Armii Ludowej oraz ich sojuszy, od okresu konfrontacji do zjednoczenia Niemiec w 1990 roku.

Ogród botaniczny i muzeum botaniczne

Ogród botaniczny, założony w latach 1897-1910, zajmuje powierzchnię 43 ha i może poszczycić się około 22.000 różnych gatunków roślin, co czyni go jednym z największych i najważniejszych ogrodów botanicznych na świecie. Znajduje się tu również Muzeum Botaniczne, w którym znajdują się modele kwiatów i roślinności, starożytne egipskie przedmioty pochówku itp. W katedralnych szklarniach ogrodu botanicznego znajdują się jedne z największych niemieckich zbiorów. Dom tropikalny o wysokości 25 metrów jest najwyższą szklarnią na świecie. Warto też podziwiać gigantyczne lilie wodne z Wiktorii.

Historia Berlina

Ta interaktywna wystawa zabierze Cię w spektakularną podróż po historii stolicy Niemiec, od pierwszej udokumentowanej wzmianki o mieście w 1237 roku aż po dzień dzisiejszy. Multimedialne ekspozytory opowiadają zwiedzającym o ludziach, miejscach i historiach w 20 salach tematycznych na czterech piętrach. Punktem kulminacyjnym jest zwiedzanie bunkra atomowego pod pasażem handlowym Ku’damm Karree, który został wybudowany dla 3.600 osób. Ma on nadal swoje oryginalne wnętrza i jest gotowy do użytku, co daje realistyczne wrażenie z okresu zimnej wojny.

Wyspa Muzeów – kompleks muzealny

Położona w samym sercu miasta, słynna Wyspa Muzeów w Berlinie jest jednym z najważniejszych kompleksów muzealnych na świecie. Kompleks składa się z pięciu muzeów o znaczeniu międzynarodowym, zbiorów archeologicznych i sztuki XIX wieku. Ta kolekcja muzeów została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 roku.
Wyspa Muzeów w Berlinie jest unikalną infrastrukturą edukacyjną, reprezentującą 100 lat architektury muzealnej w centrum Berlina. W latach 1830-1930 na obszarze niecałego kilometra kwadratowego, obejmującym ponad 6.000 lat historii kultury i historii ludzkości, powstało „świątynne miasto sztuki”. Punktem wyjścia dla „wyspy skarbów” było ukończone w 1830 roku Stare Muzeum zaprojektowane przez Karla Friedricha Schinkla. Jest to najstarszy z berlińskich budynków muzealnych i miejsce, w którym król Fryderyk Wilhelm III po raz pierwszy udostępnił skarby sztuki do publicznego oglądania. Wyspa Muzeów w Berlinie i jej pięć dużych budynków wystawienniczych rozwinęło się z biegiem czasu, stając się syntezą sztuki.

Frankfurt

Instytut Sztuki i Sztuki w Städel i Miejska Galeria Sztuki – Sztuka

Instytut Sztuki Städel jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych niemieckich muzeów sztuki. Ta atrakcja w samym sercu mili muzealnej Frankfurtu jest obowiązkowa dla każdego odwiedzającego Frankfurt.
Instytut Sztuki Städel został założony w 1816 roku przez frankfurckiego bankiera i handlowca Johanna Friedricha Städla jako galeria publiczna i szkoła sztuki. W jej skład wchodzi również Miejska Galeria Sztuki, która została założona przez miasto Frankfurt w 1907 roku. Dziś w Städel znajdują się ważne europejskie dzieła sztuki obejmujące 700 lat, w tym wspaniałe obrazy z różnych okresów od początku XIV wieku, późnego gotyku, renesansu i baroku do czasów Goethego oraz od XIX wieku do dnia dzisiejszego. Z jego niesamowitą różnorodnością, kolekcja jest wspaniałą okazją do poznania świata sztuki.  Oprócz znanych faworytów, zawsze jest coś nowego do odkrycia.

Weimar

Muzeum Narodowe Goethego – sławni ludzie

Powstanie Muzeów Narodowych Goethego w 1885 r. było wynikiem prośby złożonej w testamencie ostatnich wnuków Goethego o przeniesienie własności jego majątku – domu i ogrodu Goethego oraz zbiorów pisarza – na wielką rodzinę książęcą.
Dom Goethego zajmuje zaszczytne miejsce w zespole muzealnym stworzonym przez Carla Alexandra. Cała grupa składa się z 22 muzeów publicznych utrwalających pamięć wielkiego niemieckiego autora. Głównym elementem jest dom i ogród Goethego na planie Frauenplan, który dokumentuje jego osiągnięcia literackie i naukowe. Goethe mieszkał tu od 1792 roku aż do śmierci w 1832 roku wraz z żoną Christiane Vulpius i synem Augustem. Dom pozostawał w posiadaniu rodziny po śmierci Goethego, dopóki jego wnuk Walter nie otworzył go jako Muzeum Narodowe Goethego w 1885 roku.

Monachium

Muzeum Niemieckie – Historia Techniki

Muzeum Niemieckie w Monachium jest mekką dla wszystkich zainteresowanych nauką i techniką. Zostało założone z inicjatywy Oscara von Millera (1855-1934) na początku XX wieku i jest jednym z najważniejszych na świecie muzeów techniki.
Muzeum Deutsches Museum zajmuje powierzchnię prawie 60.000 m² i dysponuje bogatą i fascynującą kolekcją eksponatów ze świata nauki i techniki: od eksperymentów, które zwiedzający mogą rozpocząć od naciśnięcia przycisku i prezentacji o samochodach, samolotach lub podróżach kosmicznych do kopalni repliki i wielu innych. Świat dzieci ma również wiele do zrobienia, aby zająć początkujących młodych naukowców. Muzeum obejmuje wszystko, od prehistorycznej kamiennej siekiery po pociąg Intercity Express (transport), od kieszonkowego zegara słonecznego (instrumenty astronomiczne) po mikroskop tunelu skaningowego (nanotechnologia).

Lipsk

Muzeum Sztuk Pięknych – Sztuka współczesna

Muzeum Sztuk Pięknych w Lipsku jest jedną z najstarszych i najważniejszych kolekcji cywilnych w Niemczech. Jest to również tętniące życiem centrum sztuki współczesnej.
Duża część zbiorów Muzeum Sztuk Pięknych składa się z przedmiotów, które zostały przekazane lub pozostawione w spadku przez kochających sztukę obywateli, z których wielu było kupcami lub intelektualistami. Dzięki swojemu zaangażowaniu Lipsk posiada teraz bogactwo skarbów sztuki, które są na swoim poziomie. Podczas zwiedzania muzeum z przewodnikiem zwiedzający dowiadują się również o rodzinach, których dawne zbiory podziwiają. Kolekcja obrazów i rzeźb obejmuje powierzchnię wystawienniczą o powierzchni około 5.000 m² na czterech piętrach. Znajduje się tu również miejsce na wystawy czasowe.

Fussen

Zamek Neuschwanstein – zamki i miejsca

Legendarny zamek Neuschwanstein, bajkowy zamek wzniesiony przez króla Ludwika II Bawarii, znajduje się na stromym klifie z bawarskimi, lechtalskimi i alpejskimi Alpami Allgäu jako panoramicznym tłem. Jego architektura i wyposażenie wnętrz są doskonałym przykładem romantycznego historyzmu i eklektyzmu XIX wieku.

Legenda osadzona na tle malowniczego krajobrazu górskiego.
Król Ludwik II (1845-1886), król Bawarii w latach 1864-1886, zamówił w 1869 r. bajkowy zamek Neuschwanstein z malowniczym tłem górskim. Zlecił jego budowę „w prawdziwym stylu dawnych zamków rycerskich”. Architekci Eduard Riedel i Georg Dollmann wybudowali zamek zgodnie z życzeniem króla; plany opierały się na scenografii zaprojektowanej przez monachijskiego malarza Christian Jank. Ludwig mógł jednak przebywać w neoromańskim i neogotyckim zamku fantastycznym z jego murami, szczytami, wieżyczkami, mostami zwodzonymi i śnieżnobiałymi murami tylko przez krótki okres po 1880 roku. Kiedy po raz pierwszy zobaczysz zamek królewski, poczujesz się, jakbyś został przeniesiony do magicznego świata bajek. Dziś zamek Neuschwanstein jest jednym z najczęściej odwiedzanych zamków w Europie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.