Flaga niemiecka

Kształty na fladze

Flaga niemiecka jest poziomym trójkolorowym kolorem czerni, czerwieni i złota. Został on zaprojektowany i po raz pierwszy wciągnięty w 1919 roku, kiedy Niemcy były znane jako Republika Weimarska.

Kolory na fladze

Kolory narodowe Niemiec zmieniały się w czasie. Czarny, biały, czerwony i czarny, czerwony i złoty służyły jako tradycyjne kolory niemieckie w różnych punktach historii kraju. Stosowana dziś pozioma flaga trójkolorowa pochodzi już z 1778 roku i została spopularyzowana przez Konfederację Niemiecką w 1848 roku. Kiedy jednak konfederacja zawiodła, flaga nie była już używana. Kiedy król pruski zjednoczył Niemcy i został cesarzem w 1871 roku, przyjął czarno-białą i czerwoną flagę Imperium Niemieckiego. Ten tricolor, który stał się znany jako kolory imperialne, służył aż do klęski drugiej Rzeszy podczas pierwszej wojny światowej.

Historia flagi Niemiec

W 1919 roku czarna, czerwona i złota flaga została przyjęta przez nowo utworzoną Republikę Weimarską. W tym czasie kraj stosował czerwony, biały i czarny schemat kolorów na fladze. Przejście z kolorów republikańskich na kolory imperialne było kontrowersyjne dla wielu osób w ówczesnej Republice Weimera. Kiedy w 1933 roku upadła Republika Weimarska i wybrano partię nazistowską, flaga Niemiec została przywrócona do czerwonego, białego i czarnego wzoru z poprzednich lat. Oficjalna flaga partii nazistowskiej, na której widniała czarna swastyka, była jednocześnie używana do reprezentowania kraju w tym czasie.

Kiedy partia nazistowska uzyskała pełną kontrolę nad Niemcami, zaprzestała używania czerwonej, białej i czarnej flagi na rzecz flagi partii nazistowskiej, w której znajdowała się czarna swastyka. Flaga ta była używana do reprezentowania Niemiec do końca II wojny światowej, kiedy to zakazano stosowania wszelkich symboli nazistowskich, w tym flagi. Ten zakaz nazistowskiej symboliki obowiązuje do dziś w wielu krajach, w tym w Niemczech, gdzie jest on najściślej egzekwowany.

W okresie podziału Niemiec, w latach 1949-1989, Niemcy Wschodnie i Niemcy Zachodnie używały różnych flag. Chociaż było pewne wahanie co do zaakceptowania flagi narodowej przed ewentualnym zjednoczeniem, Niemcy Zachodnie przyjęły znaną nam dzisiaj czarną, czerwoną i złotą flagę Niemiec. Ponieważ Niemcy Wschodnie znajdowały się pod władzą radziecką, flaga nie reprezentowała ich jeszcze, chociaż posługiwali się podobną flagą. Od 1959 roku Niemcy Wschodnie używały flagi, która zawierała czarne, czerwone i złote tło z herbem Niemiec Wschodnich na fladze. Używanie tej flagi zostało zakazane w Niemczech Zachodnich, ponieważ była ona postrzegana jako symbol przeciwko zjednoczeniu.

Od upadku muru berlińskiego w 1989 r. czarna, czerwona i złota flaga oficjalnie oznacza wszystkie Niemcy.

Symbolizm flagi niemieckiej

Kolory flagi Niemiec nieco przypominają kolory używane w Imperium Rzymskim, które były po prostu czarne i złote. Niemcy kojarzą kolory współczesnej flagi z wolnością i jednością, ponieważ zostały one przyjęte przez pierwszą próbę w zjednoczonej republice niemieckiej. W Republice Weimarskiej, po pierwszej wojnie światowej, kolory czarny, czerwony i złoty reprezentowały kolory partii politycznych: centrystycznej, republikańskiej i demokratycznej.

Profesjonalne drukowanie flag: http://textileprint.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.