8 najlepszych podróży kolejowych w Europie

Glacier Express, Szwajcaria

Pociąg ten, będący kwintesencją podróży koleją alpejską, posiada panoramiczne okna, dzięki którym można w pełni wykorzystać przepiękną scenerię. Moritz do Zermatt, przekraczając 291 mostów, przechodząc przez 91 tuneli i osiągając wysokość 2 033 m.

La Rhune, Francja

Z niskiej przełęczy górskiej w głębi lądu od Saint-Jean-de-Luz wyrusza osobliwa, staromodna kolejka, by wspiąć się na najbardziej wysunięty na zachód szczyt Pirenejów. Przez całą drogę roztacza się widok z powrotem na wybrzeże baskijskie i okolice. Chociaż pasażerowie wchodzą na pokład we Francji, na szczycie wita ich wybór hiszpańskich barów.

Wolsztyn do Leszna, Polska

W Polsce pociągi parowe kursują nieprzerwanie od 110 lat. Jego „stolicą” jest miasto Wolsztyn, zachodnia Polska, które do dziś jest obsługiwane przez regularne, codzienne usługi. Jednak cięcia w finansowaniu zagrażają teraz temu chwalebnemu, zaplanowanemu anachronizmowi. Tymczasem starzenie się załóg pociągów oznacza koniec kursów dla każdego, kto chce nauczyć się prowadzić kolejkę parową. Wszystko to jest dobrą zachętą do przejażdżki koleją tego lata pomiędzy Wolsztynem i Leszniem, a Wolsztynem i Poznaniem.

Kolej Kalavryta, Grecja

Większość linii wąskotorowych na Peloponezie została utracona w wyniku cięcia kosztów w czasie kryzysu finansowego w Grecji, choć na szczęście pozostały jeszcze dwie linie. Wchodzi się do historycznego miejsca olimpijskiego, ale o wiele bardziej ujmujące jest ta kolej zębata o szerokości 750 mm, zbudowana w 1895 roku, która wyrusza na Zatokę Koryncką w Diakofto, ale wkrótce przechodzi przez piękną, dziką scenerię w drodze przez wąwóz do górskiego miasteczka Kalavryta.

El Transcantábrico, Hiszpania

Luksusowy hotel na kółkach podróżuje wzdłuż Zatoki Biskajskiej na północnym wybrzeżu Hiszpanii, ale o wiele lepiej jest zrobić wycieczkę lokalnymi pociągami zatrzymującymi się. Trasa rozpoczyna się w Irún, na granicy z Francją, do której można dojechać pociągiem z Londynu. Do zabytków należą miasta San Sebastián, Bilbao i Santander. Inne miejsca, w których można przerwać podróż, to prehistorycznie pomalowane jaskinie (replika w Altamira), przedromańskie kościoły w Asturii, wspaniałe Picos de Europa i niekończące się słodkie kurorty na plaży.

Mariazell Railway, Austria

Pölten (na zachód od Wiednia) wzdłuż malowniczej doliny Pielacha do miejsca pielgrzymkowego Mariazell jest powszechnie uważana za najlepszą. Istnieje możliwość wyboru pociągów, w zależności od pory roku; najprostszym i najtańszym jest nowoczesny Himmelstreppe, choć bardziej romantyczne jest podróżowanie w wagonie parowozowym, nostalgicznym pociągu (ciągniętym przez stary silnik elektryczny) lub w pierwszej klasy wagonie panoramicznym (weekendy w lecie).

Brocken, Niemcy.

Harzer Schmalspurbahnen to 140-kilometrowa sieć wąskotorowych linii w górach Harz dawnych Niemiec Wschodnich. Eksploatowana jest flota 25 parowozów, z czego 10 lokomotyw pracuje codziennie. Wokół Fausta Goethego odbywają się wyjazdy specjalne – część spektaklu rozgrywa się w tym rejonie. Ulubioną wycieczką jest wycieczka od Wernigerode przez lasy aż do szczytu góry Brocken (1 125 metrów), która trwa około godziny i 40 minut w każdą stronę.

Kolejka dziecięca”, Węgry

W pobliżu Budapesztu, Gyermekvasút został opisany jako „największy zestaw kolejowy na świecie”. Zatrudniają dzieci w wieku od 10 do 14 lat (pod nadzorem osoby dorosłej), które są zobowiązane do odbycia szkolenia i zdania egzaminu przed założeniem mundurów i powierzeniem im różnych obowiązków, w tym punktów operacyjnych i ogłoszeń na platformie. Linia przebiega przez piękne lasy dębowe, jesionowe i bukowe. Zwierzęta domowe, rowery, sanie i narty są mile widziane na pokładzie. Dla tych, którzy chcą odbyć podróż w jedną stronę, dostępne są połączenia transportu publicznego na obu końcach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.